Coed Varsity Track · Track & Field finishes 11th place at Johns Hopkins Black & Blue Invitational #StrengthHonorSuccess


  Place Points
Howard High School 1st 131.5
Severna Park High School 3rd 72
Century High School 8th 54
Southern High School 11th 29
Glenelg High School 14th 9

The Johns Hopkins Black & Blue Invitational made its debut on the Southern Bulldogs’ meet calendar; a welcomed addition it was. Twenty teams were in attendance (Southern and Severna Park represented for AA County). Overall, it was great change of scenery and a good experience for the team. Top performers from our group were:

MEN:
Jake Koverman – 2nd in high jump
Anthony Hopkins, Kaleb Frank-Warren, Kaden Harvey and Ryley O’Dell – 2nd in 4 x 200 Meter Relay

Southern will compete at the Woodward Relays on Saturday, April 13, 2019 at 8:30 a.m. at Georgetown Prep.

Complete Results:
100 METER DASH
13.61 SB Kennedi Carter 18th
13.64 Emma Puleo 19th
14.80 Maria Love 42nd
15.34 SB Shelby Bell 44th
16.22 Lluvia Lozano 48th

200 METER DASH
29.30 SB Marley Blundell 23rd
31.11 SB Ava Twitty 35th
31.16 SB Maria Love 36th
33.11 Shelby Bell 41st
33.47 Lluvia Lozano 42nd

400 METER DASH
1:09.79 SB Alexis Hall 22nd
1:11.76 SB Maria Love 27th

800 METER RUN
2:44.80 SB Hannah Burgee 22nd
2:55.88 SB Ashley Beall 33rd
2:59.31 SB Lillian James 35th
2:59.40 Dafne Estrella 36th

100 METER HURDLES
18.24 SB Sarah Riedlin 9th
20.09 Kayleigh O’Brien 18th

300 METER HURDLES
56.61 SB Sarah Riedlin 13th
58.13 SB Kayleigh O’Brien 18th

2000 METER STEEPLECHASE
8:16.35 SB Alexis Hall 5th

4X100 METER RELAY
53.89 SB Relay Team 7th

4X200 METER RELAY
1:56.61 SB Relay Team 5th

4X400 METER RELAY
4:29.99 SB Relay Team 8th

4X800 METER RELAY
11:08.99 Relay Team 6th

LONG JUMP
10-11.5 Kayleigh O’Brien 24th

DISCUS
45-6 Charlotte Dove 25th

SHOT PUT
22-3.75 Charlotte Dove 26th

100 METER DASH
11.82 SB Ryley O’Dell 16th
11.99 Kaleb Frank-Warren 22nd
12.31 SB Anthony Hopkins 34th
12.80 Luke Clow 49th
13.75 SB Samuel Shay 56th

200 METER DASH
24.75 SB Hayden Myers 19th
24.95 SB Anthony Hopkins 29th
25.50 SB Louis Jacks III 41st
27.08 Gabriel White 59th
30.02 Samuel Shay 62nd

400 METER DASH
57.51 SB Louis Jacks III 24th
59.00 SB Luke Clow 32nd
1:00.87 SB Kenneth Almanva 43rd
1:08.54 SB Tyler Potts 49th

800 METER RUN
2:13.38 SB Luke Jimenez 21st
2:19.68 Connor Nelson 28th
2:21.20 SB Connor McKee 33rd
2:48.50 Tyler Potts 51st

300 METER HURDLES
45.99 Kaleb Frank-Warren 18th

2000 METER STEEPLECHASE
7:18.31 SB Jackson Shiffer 6th

4X100 METER RELAY
45.88 SB Relay Team 4th

4X200 METER RELAY
1:36.01 SB Relay Team 2nd

4X800 METER RELAY
9:05.48 Relay Team 6th

HIGH JUMP
6-0 Jake Koverman 2nd

LONG JUMP
19-3.5 Kaden Harvey 7th
18-3.5 SB Louis Jacks III 14th

TRIPLE JUMP
35-8 SB Luke Clow 14th

POLE VAULT
8-0 Joe Wyvill 14th

DISCUS
90-0 SB Daniel Lind 21st
69-9 SB Samuel Franklin 34th
60-11 Gabriel White 37th

SHOT PUT
27-0.75 Daniel Lind 33rd
19-8.5 Gabriel White 38th